Historicko-zeměpisná exkurze do Osvětimi a Krakova

In Aktuálně, Novinky by Radomír Kulhánek

Dne 20. října 2022 se více než sto studentů Střední odborné školy, Frýdek-Místek, p. o. zúčastnilo poznávací exkurze do Polska. Návštěva koncentračního tábora v Osvětimi není zrovna běžný turistický zážitek, náleží k těm exkurzím, pro které se nejlépe hodí označení poznávací. Zároveň ale můžeme říct, že tato opravdu hodně emocionálně silná a psychicky náročná zkušenost zůstane v člověku po celý život.

Osvětim

Hned po příjezdu jsme se u brány do KT Osvětim rozdělili do čtyř skupin, dostali sluchátka a postupně navštívili místa, kde se odehrávala snad nejhorší zvěrstva v dějinách lidstva – tábory smrti – Osvětim a Březinku. Oba tyto koncentrační tábory jsme prošli s odborným průvodcem, který nám pomohl utvořit si celkovou představu o chodu táborů, o podmínkách, ve kterých tu lidé žili, o nepředstavitelném utrpení každého vězně a naprosté neúctě k lidskému životu. K vidění byly různé fotografie, předměty zemřelých lidí, jako dětské oblečení a botičky, kufry, hřebeny, či vitrína, ve které byly uloženy 2 tuny ostříhaných ženských vlasů. Nahlédnout jsme mohli také do místností, kde vězni tábora spali, do krematorií i plynových komor.

Březinka

Následně jsme se přemístili do druhé části tábora – Auschwitz II-Birkenau (Březinka). Tato část byla vystavěna v roce 1941 a je podstatně větší než ta první. Mnoho budov ale bylo zničeno, a tak nám byl ukázán jen objekt, kde vězni žili, či spíše živořili, a objekt umývárny a latrín. I zde jsme se dovídali o hrůzách, jakými si vězni museli projít. Tímto byla naše exkurze objektů bývalého KT v Osvětimi ukončena a my pokračovali do nedalekého královského města Krakov.

Krakov

Druhé největší město Polska nás okamžitě uchvátilo a krásné slunečné počasí zážitek ještě umocnilo. Bylo pak na každém, jak dvouhodinový rozchod v Krakově využije. Někdo obdivoval hrad Wawel a výhledy na řeku, někdo si prošel rozlehlé náměstí a historické uličky města, jiný zase okusil něco z polské kuchyně.

Pak již následoval odjezd a návrat domů.

Mgr. Iveta Adamcová

Fotografie: Mgr. Kalendová, Ing. Rechtenbergová, Mgr. Adamcová