Třinecké železárny, a.s. – provoz Válcovna trub Ostrava – Vítkovice
Ve středu 29.9. 2021 vyrazily třídy druhého a třetího ročníku, oboru mechanik seřizovač za poznáním a rozšířením si svých technických a všeobecných obzorů do firem s technickým zaměřením. Odjeli jsme všichni přítomni školním autobusem směr Ostrava, kde nás čekal na vrátnici firmy Třinecké železárny, a.s. – provoz Válcovna trub Ostrava – Vítkovice Ing. Pavel Kukuczka, který nás se svým kolegou zkušeně provedl provozem výroby bezešvých trubek.
Dozvěděli jsme se, že provoz zaujímá významné postavení na trhu bezešvých ocelových trubek válcovaných za tepla jak v České republice, tak v Evropě. Je pokračovatelem první evropské rourovny. V letech 1918 – 1925 byly uvedeny do provozu dvě válcovací tratě s Mannesmannovou technologií výroby bezešvých trubek, která je v modernizované podobě i v současnosti základem výroby sortimentu v rozsahu vnějších průměrů 60,3 až 406,4 mm s tloušťkou stěny 5 mm a výše, z ocelí nelegovaných i legovaných s roční kapacitou přes 100 tisíc tun.
Jako jedinečnou příležitost byla možnost vidět na vlastní oči mj. výrobu bezešvých trubek čtvercového profilu. Praktickou prohlídku doprovázela i teoretická část exkurze, kde nás vedoucí provozu Ing. Cieslar informoval o možnosti stáže nebo praktického odborného výcviku žáků v jejich firmě s náležitým finančním ohodnocením. Před polednem jsme se se zástupci provozu VT Ostrava rozloučili a pokračovali v další poznání směr Opava.
Ostroj a.s.
Po příjezdu do města Opavy jsme navštívili firmu Ostroj, a.s., kde se nás ujala paní Kadrliaková a se svoji kolegyni nás provedly provozem firmy. Firma Ostroj a.s. se zabývá výrobou důlních zařízení a dalších strojírenských produktů. Cílem exkurze v této firmě byla prohlídka všech výrobních divizí, což se povedlo. Žáci viděli v provozu divize: Kalírna, kovárna, strojírnu, lakovnu, hydrauliku, nástrojárnu, galvanovnu. V areálu byly k vidění důlní stroje, které představují ve výrobním portfoliu společnosti program s nejdelší tradicí. Jsou oborem, ve kterém disponujeme nejbohatšími vývojovými i výrobními zkušenosti, díky nimž se řadí mezi největší evropské výrobce důlních strojů pro hlubinnou těžbu uhlí. Dozvěděli jsme se, že společnost navrhuje a dodává kompletní vybavení porubu včetně odtěžení metodou „longwall“.
Zajímavá byla informace, že v rámci dodávek některých instalací dobývacích systémů provozuje firma vlastními zaměstnanci. Žáci dostali příležitost k dotazům a byla jim nabídnuta možnost spolupráce formou brigády nebo odborného výcviku.
Ludvíkov, Karlova Studánka
Načerpali jsme mnoho informací a poznatků a díky plynulé a bezpečné jízdě pana řidiče Ing. Jana Šrajera jsme dojeli v odpoledních hodinách do města Ludvíkov, kde byly připraveny vytápěné chatky k přespání. Po ubytování a prozkoumání okolí jsme vyrazili do Karlovy Studánky, kde jsme se prošli k vodopádu, vyzkoušeli pitný, léčivý pramen a vrátili se zpět k ubytování, kde jsme si dali chutnou večeři. Obloha se zatáhla a tak jsme místo k ohništi využili společenskou místnost k večerním aktivitám, které měla bezkonkurenčně nachystány paní Mgr. Šárka Ferfecká. Žáci na malou chvíli zapomněli na mobilní telefony a projevili emoce v podobě úsměvu, smíchu a neskutečným způsobem projevili neverbální komunikaci.
Rejvíz a opevnění v Hlučíně – Darkovičkách
Druhý den, tedy ve čtvrtek 30.9. 2021 jsme měli navštívit firmu Husqvarna Manufacturing CZ, s.r.o.ve Vrbně pod Pradědem, která se zajímá výrobou forem pro vstřikování technických dílů a termoplastů. Bohužel vedení firmy nás nepřijalo s obavou o zdraví svých zaměstnanců – Covid doba… Situaci rozumíme a domluvili jsme se na jiný, možný termín.
Čas jsme využili aktivitou k načerpání čerstvého vzduchu do těla a šli jsme se projít k Mechovému jezírku – Rejvíz. Žáci byli spokojeni, že vidí velké mechové jezírko, které je rašelinového původu a nachází se v národní přírodní rezervaci Rejvíz, která byla vyhlášena už v roce 1955. Jezírko má rozlohu 169 m2, je dlouhé 69 metrů a široké 41 metrů. V nejhlubším místě má 2,95 metru.
Počasí nám přálo, proto jsme cestou zpět navštívili opevnění v Hlučíně – Darkovičkách. Muzeum v areálu československého opevnění je tvořeno celkem čtyřmi objekty a řadí se k nejlépe vybaveným muzeím v Česku. Od roku 1992 je Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky součástí Slezského zemského muzea. Už od roku 1980 probíhala v areálu rekonstrukce, jejíž cílem bylo opravit pevnostní objekty tak, aby se přiblížily své původní podobě z roku 1938.
Po prohlídce exteriéru opevnění jsme odjeli do Frýdku-Místku a rozloučili jsme se s rozšířenými obzory všestranného charakteru.
Ve firmách se bohužel nesmělo fotit, tak fotogalerie této exkurze je všestranná 😊.
Exkurzi vedla Ing. Kateřina Konštacká a Ing. Irena Vlčková.