Výlet 3.PE do Prahy

In Aktuálně, Novinky by Radomír Kulhánek

Ve středu 5.6. studenti třídy 3.PE vyjeli s třídní učitelkou paní Ferfeckou a s paní učitelkou Schindlerovou na třídní výlet do Prahy, kde je čekal nabitý program.

Po příjezdu do hlavního města jsme se ubytovali na kolejích Karlovy univerzity a vyrazili na letiště Václava Havla. V rámci tříhodinové exkurze jsme měli unikátní příležitost poznat pracovní zázemí mnoha zajímavých profesí a místa, kam se běžní cestující nikdy nepodívají. Viděli jsme nejmodernější simulátory letadel Boeing B737 a Airbus A320, které slouží k výcviku pilotů. Poznali jsme provoz letiště, shon na odbavovacích plochách, seznámili se s dráhovým systémem a dostali se do těsné blízkosti letadel, která se odbavovala, startovala i přistávala. Ve výcvikovém středisku, pod vedením zkušeného průvodce, jsme si vyzkoušeli nácvik nouzové evakuace letadla (na skluzech), náš časový rekord byl 17 vteřin.

Druhý den ráno jsme vyrazili za politiky😊 do Poslanecké sněmovny. Exkurze začínala projekcí krátkého filmu o činnosti Poslanecké sněmovny a následovala prohlídka významných prostor s odborným výkladem. Nahlédli jsme do hlavních zasedacích místností a přilehlých prostor, které většinou vidíme jen na televizních obrazovkách.

Po návštěvě Poslanecké sněmovny jsem se přesunuli do Návštěvnického centra České národní banky. Žáci se seznámili se světem ekonomiky a financí, s tím, jak peníze vznikaly i jejich ochrannými prvky. Vyfotili jsme se s unikátní vysoko hmotnostní zlatou mincí o nominální hodnotě 100 000 000 Kč! Tuto minci, která je největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší na světě, vydala Česká národní banka v roce 2019 k příležitosti 100. výročí vzniku československé měny.

A když už jsme byli v Praze, je třeba zajít i za kulturou 😊Večer jsme shlédli v Divadle na Vinohradech skvělou komedii Nepijte tu vodu, která byla prošpikovaná vtipnými hláškami a scénami od začátku až dokonce.

V pátek jsme vyrazili za historii hl. města. Prošli jsme se po Václavském náměstí, přes známé uličky k Pražskému orloji a zamířili na Karlův most. Na závěr jsme ještě navštívili výstavu voskových figurín a udělali si památeční fotografii například s T.G. Masarykem, Albertem Einsteinem, Lady Gaga nebo Bruce Willisem.

Po obědě a „nákupní horečce“ jsme ze stověžaté matičky Prahy vyjeli vlakem na naši krásnou Moravu, nabití skvělými zážitky, na které budeme dlouho a rádi vzpomínat.

​Mgr. Šárka Ferfecká