Archiv novinek

Mezinárodní soutěž ve svařování v Essen - Weldcup 2013

Ve dnech 17.-20.9.2013 se nejlepší svářeči, vybraní v dubnu 2013 na soutěži „Zlatý pohár Linde“, zúčastnili mezinárodní soutěže ve svařování Weldcup 2013, která se koná jednou za čtyři roky u příležitosti mezinárodního strojírenského veletrhu „Svařování a řezání“ v Essenu. Za Českou republiku tedy jeli: David Badura (SOU zemědělské a služeb, Dačice, svařoval metodou 135), Tomáš Červenka (SOŠ Frýdek-Místek, metoda 111), Michal Jedovnický (SOU Kyjov, metoda 141) a Jiří Kubis (SOŠ Bruntál, metoda 311).

Celá soutěž byla rozdělena do tří částí, v nichž se vždy zápolilo ve všech čtyřech metodách – tedy 111, 135, 141 a 311.

Zahájení patřilo německé soutěži „Mládež svařuje“, v níž se utkali nejlepší borci z německých svářečských škol. Vítězové této soutěže postoupili do další části.

Ve druhé části – „Weldcup 2013“ se utkali nejlepší mladí svářeči do 23 let z těchto 14 zemí: Německo, Švýcarsko, Rakousko, Španělsko, Portugalsko, Belgie, Velká Británie, Maďarsko, Srbsko, Rumunsko, Turecko, Rusko, Itálie a Česká republika. Bylo zajímavé, že ve všech čtyřech metodách byli nejlepší soutěžící z Rakouska. Jejich svary byly opravdu nejkvalitnější, ale na druhou stranu je třeba podotknout, že většina soutěžících jsou teprve žáky svářečských škol, zatímco výherci již pracují ve firmách. Celkově se čeští soutěžící umístili v metodách 311 a 141 na 6. místě, v metodě 111 na 8. místě a v metodě 135 na 12. místě. Současně se vyhodnocovaly i týmy jednotlivých zemí.První příčku obsadilo Rakousko, druhou Švýcarsko a třetí Německo. Naši svářeči byli desátí ze 14 zemí.

Ve třetí části – „Mezinárodní soutěž“ – se utkal tým z daleké Číny s německým týmem a nejlepšími svářeči z Evropy, tedy shodou okolností s rakouským týmem. V této soutěži vyhráli Evropané, na druhém místě byla  Čína a na třetím místě tým z Německa.

Aktuální fotografie a další informace lze také najít na stránkách: https://www.facebook.com/WELDCUP

Tři dny strávené v Německu byly velice náročné, kromě svařování se všichni soutěžící i jejich doprovody snažili spřátelit s účastníky jiných týmů, a tak celá soutěž probíhala v příjemné atmosféře. Ve volných chvilkách jsme se mohli poohlédnout po výstavišti, seznámit se s nejnovějšími trendy v oblasti svařování a řezání, posbírat různé odborné a reklamní materiály.

Naši soutěžící měli také možnost si důkladně prohlédnout stánky našich sponzorských firem – Esab a Fronius, kde se jim věnovali čeští zástupci.

I když jsme se vrátili bez medailí, přivezli jsme si spoustu nových zkušeností, zážitků a podnětů pro příští soutěže, pro práci i pro život.

Mgr. Jana Havlíčková

 


Poslední změna: 30.09.2013 - 08:12

Zpět
Odbornost je jistota uplatnění.