Archiv novinek

Soutěž – Mládež svařuje - úspěch v Německu

Jako již po několikáté se i letos zúčastnilo 6 žáků soutěže „Mládež svařuje“ v Německém Meerane.

Soutěž proběhla sice již na přelomu března a dubna, ale teprve nyní jsme obdrželi definitivní výsledky – a sice mezinárodní certifikát.

Ale popořadě:

Po náročné cestě jsme poslední březnový čtvrtek odpoledne dorazili do malého městečka Meerane. Následovalo ubytování, prohlídka městečka a v průběhu večeře seznámení s následujících dvou dnů.

V pátek jsme měli vcelku nabitý program. Ráno, hned po snídani, jsme vyrazili do "Chemnitz" prohlédnout si školu, na které pan Schubert učí, a hlavně jejich dílny. Poté jsme jeli do Drážďan. První zastávka byla ve firmě KURT HAUFE, kde vyrábějí svařovací a plazmové hořáky, držáky na elektrody a příslušné náhradní díly. Po krátkém seznámení s historií a sortimentem firmy nás provedli celým výrobním procesem. Je až obdivuhodné kolik růzých produktů se vyrábí na relativně malém prostoru. Kluky nejvíce zaujaly odlehčené MAG hořáky, a poté, co je měli v ruce, by si je nejraději vzali domů.

Další zastávka byla ve skleněné manufaktuře VW, nově předělané na "centrum elektromobilů", kde se vyrábí nový elektrický VW Golf. Podívali jsme se na výrobu, koncepční vozy, nové modely elektro a hybridních automobilů, ale i na další elektické dopravní prostředky. Po této exkurzi jsme si šli prohlédnout Drážďany - krásné město s pozoruhodnou architekturou a historií.

V sobotu nás celý den čekala soutěž, která probíhala ve firmě Meeraner Dampfkesselbau, Nejdříve jsme absolvovali teoretickou část a pak jsme pokračovali praktickou částí v dílnách.

Před vyhlášením výsledků jsme ještě absolvovali prohlídku společnosti Meeraner Dampfkesselbau, která vyrábí chladící a různé další systémy pro tepelné elektrárny. Množství a preciznost ručně, ale i roboticky dělaných svarů, je šokující. Při výrobě těchto kritických částí elektráren jsou potřební opravdu jen velmi dobří a zkušení svářeči.

Po prohlídce firmy přišlo na řadu velmi očekávané vyhlašování vítězů. V metodách "MIG" a "TIG" jsme bohužel žádné vítězné místo neobsadili, ale u svařování elektrodou se Ondřej Mateovič umístil na moc hezkém 2. místě. Tehdy jsme ještě ani netušili, že jeho svar bude podrobně testován a Ondřej získá mezinárodní certifikát svářeče.

Ondrovi gratulujeme a přejeme další úspěchy.

Mgr. Jana Havlíčková


Poslední změna: 23.05.2017 - 09:13

Zpět
Odbornost je jistota uplatnění.