Exkurze – Okresní soud – den otevřených dveří

In Aktuálně, Novinky by Radomír Kulhánek

Ve středu 6. března jsme měli s žáky třídy 3. PE jedinečnou příležitost navštívit prostory Okresní soudu ve Frýdku-Místku, které jsou obvykle veřejnosti nepřístupné.

Byla nám představena jednotlivá oddělení soudu od podatelny po jednací síně. Dokonce jsme si prohlédli vězeňské cely s velitelem justiční stráže.

Zajímavá byla projekce dílu z cyklu České televize Rozsudek – Smrt na půdě, který podle skutečného trestného činu natočila ČT. Po promítnutí dílu proběhla panelová diskuse se státním zástupcem a soudcem, který tento tresty čin před deseti léty soudil.

Na závěr exkurze jsme se účastnili besedy se zástupci probační a mediační služby. Pracovnice seznámily žáky s jejich činností v ose celého trestního řízení, se základními principy integrace pachatele, participací poškozeného, ochrany společnosti a činností poraden pro oběti trestných činů.

Před frýdeckomísteckým soudem byla také připravena prezentace různých policejních složek. Mohli jsme usednout do speciálně upraveného autobusu bez oken s fialovým pruhem, který dopravuje vězně např. k soudu. Exkurze byla velmi zajímavá a poučná.

Mgr. Šárka Ferfecká a Mgr. Kamila Štěrbová